Välisvoodrilauad

Puitvälisvooder on ühtaegu väärikas traditsioonilistel hoonetel kui ka uudseid dünaamilisi võimalusi pakkuv fassaadimaterjal Kvaliteetse lõpptulemuse eelduseks on, et voodrilauad on viimistletud enne nende paigaldamist , samuti et  hoone konstruktsioonilised lahendused ning voodrilaua paigaldusvõtted on korrektsed.

Specs:
Puuliik                    Kuusk (Picea abies)
Niiskussisaldus   16  +/- 2%
Pinnatöötlus          höövelpind või peensaepind
Pinnaviimistlus     kruntimine, värvimine     tellimisel

Materjal

Välisvoodrilaua materjalina  on  soovitatav kasutada kuusepuitu, mis on võrreldes männiga väiksema niiskusimavusega ning seega on välisniiskusest tingitud mahumuutused väiksemad.  Välistingimustes kasutatava materjali niiskus peaks olema16-18%.  See vastab enim väliskeskkonna tasakaaluniiskusele ning vähendab õhuniiskuse muutumisest tekkida võivaid kahjustusi.
Ilma vaheldumisest  tingitud niiskuse kõikumist tasakaalustab paremini paksem materjal, seega soovitus on kasutada vähemalt  21 mm paksust materjali  (Põhjamaades on kasutusel enamasti 28 mm paksune välislaudis).
RAITWOOD kasutab välisvoodrilaua toormena peenpalgi siseosast valmistatud AB (Nordic SF) klassi saematerjali,  millel on väikese läbimõõduga oksad.  Tootmisprotsessis jälgime seadmetega pidevalt tooraine olulisi parameetreid nagu niiskus ja mõõdud ning töödeldud materjal läbib optilise skaneerimisseadme, mille abil toodang sorteeritakse erinevatesse kvaliteediklassidesse.

Töötlus
Välisvoodrilaudade esikülg võib olla kas hööveldatud või peensaetud pinnaga.  Peensaetud pinda imendub viimistlusaine paremini kui siledasse höövelpinda.
Tagaküljele freesitakse sooned, millega vähendatakse laudade võimalikku kõmmeldumist keskkonnatingimuste loomuliku muutumise mõjul. Tagakülje höövelpind on kalibreeritud ja seetõttu võib esineda karedamaid kohti.

Krunditud ja värvitud välisvoodrilauad
Kõiki valikus olevaid  välisvoodrilaua profiile on võimalik tellida krundituna ja värvituna nii katvate kui ka lasuurvärvidega kõikide välisvärvikaartide alusel.
Viimistlusprotsessis on kasutusel vesialuselised krundid, puidukaitsevahendid ja värvid, mis kaitsevad puidu pealispinda keskkonna mõjude eest. Nende koostises olevad komponendid minimeerivad UV-kiirguse, niiskuse ja seente mõju, kindlustates sellega viimistluse kestvuse.  Pinnavärvi läikeaste on poolmatt

Kruntvärviga on reeglina kaetud laua kõik 4 külge ja otsad.
Kruntimisel kasutame erinevate värvisüsteemide puhul erinevaid krunte. Kruntimise e puidu impregneerimise tööstusliku protsessiga tagatakse pooride maksimaalne täitmine ning ühtlane kiht kogu materjali ulatuses.. Edasi materjal kuivatatakse ning värvitakse katva värviga. Krundi õige kuivatusprotsess on väga oluline alus värvide pealekandmisel.

Pinnavärviks kasutame Euroopas hästituntud tootjate Teknos (Soome), Tikkurila (Soome) ja Akzo Nobel (Rootsi) kvaliteetseid tooteid.
Tööstuslikuks värvimiseks kasutatavad veebaasilised akrülaatvärvid  on välistingimustes vastupidavad. Värvide tööstuslik pealekandmine toimub flowcoat meetodiga ühes või kahes kihis. Värvide tööstuslik pealekandmine tagab normide kohase värvikihi paksuse,  mis kaitseb puitu niiskuse ja UV kiirguse eest.  Pinnavärvi pealekandmise järel transporditakse lauad kuivatustunnelisse,  kus forsseeritud sooja õhu liikumine ja elektromagnetlained kuivatavad kiiresti värvikihi.
Mõningad tumedad toonid sisaldavad kauakuivavaid pastasid, mille lõplik kuivamine toimub alles nädal peale värvimist.
Värvide kattevõime sõltub valitud toonist.  Tootja poolt etteantud toonikaarti on koondatud välistes tingimustes puitpindadel hästi vastupidavad värvitoonid.  Õiges toonis värvid katavad paremini ja sisaldavad parema kaitsevõimega toonpastasid. Juhuslikult valitud erksad värvitoonid  (NCS kataloogist või sisekaartilt)  ei pruugi tagada head katvust ja kaitsevõimet.

Ladustamine ja käsitlemine objektil
–           Objektil ladustamisel kaitske laudu määrdumise, vigastuste ja otsese niiskuse eest. Lauad ei tohi olla otseses kokkupuutes maapinnaga, kasutada tuleks aluspuid ja katta pakk selliselt, et õhk saaks vabalt selle all liikuda
–           Voodrilaud tuleb paigaldada nii, et selle taha jääb tuulutusvahe, mis on alt ja ülalt ventileerimiseks avatud ja õhk saab kogu ulatuses vabalt liikuda. Distantsliistu paksus soovitavalt 22-25 mm;
–          Laudade saetud otsad tuleb värvida, kuna niiskus imendub puitu kõige intensiivsemalt otsast; Otsad on laua kõige tundlikumad osad, mis võivad imada 20-30 rohkem niiskust, kui laua muud pinnad. Otsade ülevärvimine on väga oluline.
–           Lauad kinnitatakse kuumtsingitud naelte või kruvidega, et vältida roostet. Naelutamisel liiga otsa lähedalt võivad tekkida lõhed, seega on õige jätta kinnitus otsast ca 7 cm kaugusele;
–           Sokkel on võimalikele kahjustustele kõige vastuvõtlikum koht, sokli kõrgus peaks olema selline, et välisvoodri alaserv jääks maapinnast vähemalt 300 mm kõrgusele.