Terrassilauad

1.      Materjalid ja töötlused
Sügavimmutatud terrassilaud
on levinuim terrassimaterjal
Sügavimmutatud männipuidust terrassilaudade tooraineks on terveoksalise männipalgi südamikuprussid. Peale hööveldamist terrassilauad sügavimmutatakse autoklaavis, immutamisel kasutatakse veepõhiseid puidukaitsevahendeid, mis  ei sisalda kroomi ega arseeni. Sellisel viisil töödeldud puit ei kujuta mingit ohtu inimestele, loomadele ja taimedele.
Pakume nii pruuni kui rohelist tooni immutust.
Immutatud terrassilauad ei vaja hilisemat terrassiõli või muu värvainega katmist. Ajapikku, umbes kahe aastaga muutuvad lauad halliks sõltumata sellest kas tegemist on pruuni või rohelise immutusega. Terrassiõliga saab anda lauale tooni, vähendada veeimavust ja suurendada vastupidavust. Järgige et töötlemistingimused vastaksid aine tootja nõuetele.

Termotöödeldud mänd
kauni värvitooniga ning ökoloogiliselt puhas
Termotöödeldud terrassilaudade töötlemisel ei kasutata kemikaale, termilise protsessi käigus kasutatakse ainult kõrget temperatuuri ja veeauru.
Termotöötlus muudab puidu tiheduse vähenemise tõttu kergemaks, paraneb vastupidavus ilmastikutingimustele ja seenkahjustustele. Väheneb veeimavus ning terrassilauad on tänu väiksemale niiskussisaldusele mõõtmetelt ning kujult püsivamad, tekib stabiilsus niiskusolukorra muutusest tingitud puidu paisumise ja kahanemise suhtes.

Termotöödeldud männipuit omandab ilusa kuldpruuni tooni, lõhn on iseloomulikult  suitsune.
Täiendava töötluseta on termopuit ilmastikutingimustele vastuvõtlik – päikese UV-kiirgus muudab puidu pinna hallikaks ning vihmavee toimel võib tekkida puidu  lõhenemine.
Regulaarne õlitamine pigmenteeritud UV-filtrit sisaldavate viimistlustoodetega tõstab oluliselt pinnatugevust, takistab vee imendumist puitu  ja aitab püsida soojal iseloomulikul toonil. Soovitus on õlitada vahetult enne või pärast paigaldust ning edasi vastavalt hooldusaine tootja juhistele.

Lehis
Loodussõbralik valik –  vastupidav töötlemata kujul
Siberi lehisest terrass on tänu  puiduliigi tihedale puidustruktuurile  ning  vaigurikkusele ilma täiendava töötluse või viimistluseta välistingimustes väga vastupidav materjal.
Hea vastupidavus tuleneb erilisest vaigusisaldusest ja selle jaotusest, mis toimib antiseptiliselt –  kaitseb niiskuse ja kahjurite eest.
Lehise terrassi võib paigaldada naturaalsel kujul, aja jooksul omandab see UV-kiirguse mõjul hõbehalli tooni ning säilitab samas hea vastupidavuse.

2.      Konstruktsioon.
Terrassi ehitamine algab projekteerimisest.
Üldjuhul 28mm paksuste terrassilaudade alla paigutatud laagide (enamasti 45x95mm, sügavimmutatud) samm  on 500 – 600 mm, viimased toetuvad omakorda taladele ristlõikega 45x145mm või 45x195mm. Talad toetuvad omakorda betoonvundamendile, betooni ja puidu kokkupuute kohad peab eraldama hüdroisolatsiooniga.

3.      Kinnitamine.
Terrassilauad hööveldatakse enamasti ühelt poolt siledaks ja teiselt poolt rihvelpinnaliseks, triibuliseks. Soovitame kasutada triibulist poolt kasutuspoolena, nii vähendame libisemisohtu märjal terrassil.
Lauad tuleb paigaldada ca 5-7 mm vahedega, et vihmavesi saaks vabalt laudade vahelt läbi joosta ja et laudadel oleks piisavalt ruumi paisumiseks ja kahanemiseks. Kui laudade vahe jätta liiga suur, võib terrassiljalutaja peenem kingakonts laudade vahele kinni jääda.

Sügavimmutusega terrassilaudade lõikekohad soovitame immutada „Osmose Endcoat“ immutiga.

4.      Kinnitusvahendid
Sügavimmutatud terrasssilaudade kinnitamiseks kasutage happekindlaid spetsiaalseid isepureva peaga terrassikruvisid, mis on keraamilise katte või muu tugeva korrosioonivastase kaitsega, või roostevabasid kruvisid.
Lehisest ja termotöödeldud materjalist laudade kinnitamisel kasutage tugevaid happekindlast roostevabast terasest kruvisid.

Igas kinnituskohas tuleb lauad kinnitada kahe kruviga 20 mm kaugusele külgservast ning 70 mm kaugusele otsast.
Termotöödeldud laudade kinnitamisel puurige kruviava ette nii et läbimõõt ühtiks kruvi läbimõõduga!  Siin on puurimine vajalik et mitte lõhestada termotöödeldud  puitu.

28mm laua kinnitamiseks sobib näiteks kruvi mõõt 4,5x55mm,  lehise terrassilaua kinnitamiseks on hea kasutada pikemaid, kuni 90 mm pikkuseid kruve.
Kruvide keeramisel peaks kruvi pea jääma laua pinnaga tasa, liiga sügavale keerates tekitame väikesed augud kuhu vesi jääb kauemaks seisma ja nii võib väheneda puidu vastupidavus.

5.      Puhastamine ja hooldamine
Sügavimmutatud puidu ning lehise pinna võib jätta pinnaviimistluseta kuid pinnatöötlus puidukaitseõliga kaitseb oluliselt puidu pinda ja aitab vältida pisipragude tekkimist.
Enne korduvat hooldusõlitamist puhastage lauad mustusest harja või ka kerge pesuga.

Regulaarne õlitamine pigmenteeritud UV-filtrit sisaldavate viimistlustoodetega tõstab oluliselt pinnatugevust, takistab vee imendumist puitu  ja aitab püsida soojal iseloomulikul toonil. Soovitus on õlitada vahetult enne või pärast paigaldust ning edasi vastavalt hooldusaine tootja juhistele.